Jussin blogi: Inspiraatiota syyspuutarhaan – Langinlaakson taidepiha Kotkassa

Ihanat Siirtolapuutarhat -sarja kutsui minut ja tiimin Kotkan Langinlaakson ryhmäpuutarhaan. Siellä puutarha ja taide kulkevat käsi kädessä.

Mökin omistaa taiteilija Tuuli, ja hän on sijoittanut pihaansa upeita bambimaalauksia ja keramiikkaa. Ne luovat ainutlaatuisen ja persoonallisen tunnelman. Päivän aikana keskityttiin siistimään penkit, parantamaan kasvualustaa ja viimeistelemään istutustyöt valmiiksi ennen talven tuloa.

Jussin kolme puutarhatehtävää

  1. Syksy on hyvä istutusaika, koska maassa riittää kosteutta
  2. Anna elo- eli syyslannoite kasveille viimeistään syyskuun alussa
  3. Suojaa taimen tyvi maatuvalla huovalla ja puunkuorikatteella, jottei se heti peity rikkaruohoihin

Penkit järjestykseen, kesäkukat pois syksyllä

Syksyllä on hyvä hetki kitkeä kuihtuneet yksivuotiset kasvit pois penkeistä ja valmistella kasvualueet seuraavaa kautta varten. Penkit haravoitiin puhtaiksi ja päälle levitettiin GreenCaren Puutarhan kahvimultaa, joka tuo eloa ja ravinteita maahan. Lopuksi levitettiin Kuorikatetta, joka hidastaa rikkaruohojen kasvua ja pitää kosteuden tasaisena.

Kotka langinkoski kukkapankki
Tuulin kukkapenkki ennen ja jälkeen siistimistä. Nyt näkyy helppohoitoisia hortensioita. mehiruusuja ja ruohoja. Penkki viimeisteltiin koristekivillä. Wirtaset maalasivat terassin kaiteen.

Yksi penkki sijaitsi savimaalla, joka ei sovi kaikille kasveille. Korvasimme savea GreenCaren mullalla, joka on kevyempää ja paremmin vettä läpäisevää – näin kasvit saavat paremman kasvupaikan.

Monivuotisille kasveille annetaan elokuussa sadonkorjuun jälkeen syyslannoitetta, tai oikeastaan elolannoitetta. Se on erilaista kuin alkukesän kasvulannoite ja GreenCaren Puutarhan Syksy auttaa kasveja valmistautumaan talvilepoon sekä luomaan kukka-aiheita ensi keväälle.

Kirsikkapuun istutus ja huopapeite viimeistelyyn

Pihan kruunuksi istutettiin uusi kirsikkapuu. Taimelle kaivettiin kunnon kuoppa, joka täytettiin ravinteikkaalla mullalla, ja päälle asetettiin maatuva kuituhamppuinen huopapeite. Peitteen päälle tuli vielä GreenCare kuorikate, joka viimeistelee ilmeen ja pitää kosteuden maassa. Näin taimi pääsee vahvaan alkuun ja juurtuu hyvin syksyn aikana ilman, että rikkaruohot saartavat sen.

Hamppukuituhuovalla suojataan puun taimia rikkaruohoilta
Kirsikkapuun taimi suojataan rikoilta hamppukuituhuovan palasella. Istutuskuopan täytön jälkeen leikataan sopiva pala tyven ympärille. Huopa ei näy valmiissa istutuksessa, se peitetään Kuorikatteella. Kuituhamppu on palkittu vuoden 2025 Puutarhatuotteena. Hamppukuitu maatuu joidenkin vuosien aikana, on kotimainen ja täysin muoviton. Ethän sinä laita muovia maahan?

Terassille hortensiapenkki – tasaista ja toimivaa

Terassin jatkoksi tehtiin korotettu istutuspenkki, johon istutettiin syyshortensioita. Penkki tehtiin samaan korkeuteen kuin terassi, jotta kokonaisuus on yhtenäinen ja helppokulkuinen. Multana käytettiin kasvuvoimaista GreenCare Puutarhamultaa, joka tukee kukintaa pitkälle syksyyn asti.

Tämä oli kauden viimeinen jakso – ja jälleen iso kiitos puutarhatiimilleni, joka jaksoi ahkeroida läpi Suomen kesän. Ja tietenkin kiitos kuvaustiimille ja Nickelle, joiden ansiosta nämä talletettiin MTV3- kanavalle ja Katsomoon, jossa voit käydä katsomassa jaksoja milloin vain.

Terveisin,
Jussi

Käytetyt GreenCare -tuotteet

Avainsanat

siirtolapuutarha, syysistutus, kitkeminen, puutarhan kahvimulta, kukkamulta, kuorikate, huopapeite, kirsikkapuu, syyshortensia, GreenCare, bambitaulu, keramiikka puutarhassa, puutarhurin vinkit, Kotka, Langinlaakso